NEMECKÝ MÍNOMET
GERMAN MORTAR
8 cm Granatwerfer 34


Vznik a konštrukcia
K
onštrukcia zbrane vychádzala z nemeckej modifikácie francúzskej konštrukcie mínometu Brandt model 27/31. Mínomet bol vyrábaný pre potreby Wehrmachtu vo firme Rheinmetall-Borsig AG od roku 1939 až do skončenia 2.sv. vojny.

Technicko-taktické dáta

Nemecký mínomet 8 cm Grantawerfer 34 alebo 8 cm Gr.W.34 sa skladal z 20 kg hranatej podnožky - ložišťa, ktoré malo za úlohu udržať zbraň v stabilnej polohe pri výstrele, spodná strana tejto časti mala ostrohu, dvojnožky (tu sa nastavoval námer a odmer zbrane) a samotnej hlavne, ktorá mala dĺžku 114,3 cm. Celková hmotnosť zbrane bola 57 kg.
Mínomet mohli prepravovať 3 muži po častiach. Neskôr sa objavil typ s kratšou hlavňou označovaný ako kurzer Granatwerfer 42 známy aj pod prezývkou „Stummelwerfer“. Bol vyvinutý a prednostne určený nemeckým výsadkovým jednotkám. Mal kratší dostrel, ale pozitívnym faktom bola jeho vyššia mobilnosť.
Gr.W.34 používal ako muníciu štandardný Wurfgranate 34 o hmotnosti 3,5 kg s 550 g výbušniny, ktorý mal dĺžku 32,9 cm. Úsťový rýchlosť bola 172 m/s, dostrel 2,4 km s rozptylom 65 m. Celkovo bolo vyrobených 73 972 000 ks Wurfgranate 34. Wurfgranat 38 a Wurfgranate 39 mali nálož v špici strely, takže po dopade vyskočili späť do vzduchu a vybuchli niekoľko metrov nad zemou. Wurfgranate 40, tiež nazývaný "lange Wurfgranate", mal dĺžku 56,4 cm a výbušninu 5 kg. Pretože bola celková hmotnosť strely 7,5 kg, mala dostrel iba 950 m. Projektovaný protitankový Wurfgranate 4462 mal preraziť pancierovanie tankov zvrchu. Projekt bol zrušený,keď bolo zistené, že mínomet je pre takúto činnosť nevhodný.
Taktiež sa používali zadymovacie granáty, značkovacie a osvetľovacie míny, ktoré boli využívané v súčinnosti s letectvom, ktorému boli takto označované pozemné ciele.


Použitie a bojové skúsenosti
Mínomet 8 cm Gr.W.34 bol jednou zo štandartných zbraní Wehrmachtu a W-SS, používaných od roku 1939 až do skončenia vojny. Vďaka mimoriadne dobrému výcviku obsluhy tejto zbrane sa čoskoro po začatí bojov stal postrachom pre pechotu všetkých spojeneckých armád. Či už svojou presnosťou, alebo rýchlosťou paľby. Ich prvé bojové nasadenie sa datuje už do ranných hodín 1.9.1939 pri útoku na Poľsko a od tohto okamihu je história zbrane pevne spätá s osudom nemeckých vojakov na všetkých frontových bojiskách. Od samého začiatku bol mínomet koncipovaný ako náhrada nevýkonného 5 cm leichte Granatwerfer 36 (skrátene le.Gr.W.36). Ako bolo postupom času zistené a ako vyplynulo z bojových skúseností, vízia vyzbrojiť pechotu vlastnými delami sa ukázala ako ekonomicky neúnosná a nemožná. Z tohto dôvodu sa postupom času začali na podporu pechoty používať výhradne mínomety. Tieto zistenia sú platné až do dnešných dní. Vyzbrojenie jednotiek na úrovni družstiev bolo zo začiatku zabezpečené le.Gr.W.36, neskôr bol tento vyradený z výzbroje a nahradený 8 cm Gr.W.34 na úrovni rôt. Plusom pre používanie tohto mínometu bolo aj to, že vďaka svojmu kalibru bolo možné pri nedostatku vlastnej munície z neho strieľať aj ukoristenou muníciou rovnakého kalibru. Použitie zbrane v taktickej rovine bolo dané z poznatkov z 1.svetovej vojny. Svojím poňatím mínomet umožňuje pechotným jednotkám účinne zvýšiť či už obranné alebo útočné vzdialenosti na ktorých sa stretne s nepriateľom. Okrajovo treba určite spomenúť špeciálnu kategóriu použitia tohto mínometu, je to jeho umiestnenie na samohybný podvozok. Jedná sa o všetkým dobre známe Sd.Kfz..250/7 a Sd.Kfz. 251/2, sú to polopásové vozidlá s mínometnou výzbrojou, rozdiel medzi nimi spočíval v dobe zavedenia do používania a v množstve vezenej munície.

Záver
Mínomet 8 cm Gr.W.34 je konštrukčne jednoduchou a svojimi bojovými výsledkami špičkovou zbraňou. Tieto výsledky boli dosiahnuté za pomoci výborného výcviku obsluhy a o jeho kvalite svedčí aj to, že ešte v nedávnej dobe sa používal v konfliktoch či už v Ázii alebo vojne v Juhoslávii.
 



 

späť do techniky