KALIŠTE 1945 Stretnutie generácií (SK) 16.august 2008

18.marca 1945 nemecké špeciálne jednotky vypálili obec  Kalište v Banskobystrickom okrese zato, že obyvatelia spolupracovali s partizánmi počas SNP ako aj po potlačení povstania. Zavraždených bolo niekoľko Kališťanov ako aj niekoľko iných osôb, ktoré sa vtedy v dedine nachádzalo. Tieto ukrutnosti mali pravdepodobne na svedomí špeciálne protipartizánske jednotky z SS-Sturmbrigade Dirlewanger, ktoré v tej dobe pôsobili v okolí obcí Kyslá Voda a Kalište ako aj jednotky Kampfgruppe SS "Schill".
V oblasti pôsobila časť partizánskej brigády "Smrť fašizmu" (Stepan Silantievič Petrov-Korpuľov, Alexej Afanasievič Martynov ) ako aj partizánsky oddiel "Pomstiteľ" (major Semion Georgievič Morozov).
Pri príležitosti týchto tragických udalostí zorganizoval 16.augusta 2008 Slovenský zväz protifašistických bojovníkov spolu s Múzeom SNP v Banskej Bystrici a Klubom vojenskej histórie Golian podujatie, na ktorom bol odhalený pamätník obetiam fašizmu. Na podujatí členovia klubov vojenskej histórie predviedli rekonštrukciu dobových udalostí. Za náš klub sa tejto akcie zúčastnilo niekoľko členov.