Heeresgeschichtliches Museum Arsenal Wien

alebo pod lampou je najväčšia tma
 

 

Asi každý pozná príslovie „pod lampou je najväčšia tma“. Túto ľudovú múdrosť totiž potvrdzuje aj naša klubová výprava do neďalekej Viedne, rakúskej metropoly. Už nejaký čas medzi nami rezonovala téma návštevy vojenského historického múze vo Viedni. Po niekoľkoročnom márnom úsilí sa nám napokon podarilo dať sa dokopy. A tak sa nás šesť - Dano, Libor, Milan, Peťo, Palo a ja - dohodlo, že jedno  nedeľné ráno podnikneme spolu výlet. Výlet do Heeresgeschichtliches Museum Arsenal vo Viedni. Osudný deň padol na nedeľu, 7.februára 2010.

Samotné múzeum sa nachádza na Ghegastrasse v 3.Bezirku. Budova múzea bola postavená podľa plánov Ludwiga Förstera a Theophila Hansena v rokoch 1850 až 1856. Múzeum je postavené v zaujímavom byzantskom štýle, doplnenom neo-gotickými prvkami. V piatich hlavných oddeleniach tematicky ukazuje históriu habsburskej monarchie od konca 16.storočia až po rok 1945. Vonku pred hlavnou budovou sú umiestnené delové hlavne.          

Na poschodí vpravo sa nachádza prvá časť, ktorá je venovaná obdobiu 30 ročnej vojny, tureckých vpádov (predovšetkým najslávnejšiu udalosť a to obliehanie Viedne tureckým vojskom v roku 1683), slávnej rakúskej cisárovnej Márii Terézii a princovi Eugenovi Savojskému. Z čias 30 ročnej vojny (1618-1648) je tu vystavených množstvo zbraní ako meče, kordy, brnenie, prvé strelné zbrane hákovnice a mažiare. Návštevníka v prvom rade zaujmú figuríny kyrysníkov, arkebuziérov a mušketiérov s  reálnym vzhľadom. Impozantné sú expozície tureckých zbraní a uniforiem. Mňa osobne zaujali turecké kresadlovky s bohato zdobenými ornamentovými pažbami zo slonoviny.  

Druhá časť expozície, nachádzajúca sa taktiež na poschodí v opačnom krídle, je venovaná rozmachu rakúskej monarchie v 18.a 19.storočí. Prezentované je predovšetkým napoleonské obdobie, prusko-rakúska vojna a slávny rakúsky poľný maršál Radetzky. Každá osobnosť je tu prezentovaná s originálnymi exponátmi, často priamo súvisiacimi so samotnou historickou osobnosťou. Expozícia je doplnená o rôzne uniformy a zbrane z tohto obdobia. Pomerne hojne je tu zastúpená artiléria – v tom čase na vzostupe.

Na prízemí je expozícia, venovaná Františkovi Jozefovi I.,  1.svetovej vojne, 2.svetovej vojne a špeciálna časť je venovaná rakúskemu námorníctvu z čias jeho najväčšej slávy.

Najslávnejší rakúsky cisár a uhorský kráľ má svoje špeciálne zastúpenie. Je to pochopiteľné, vzhľadom na jeho prínos a postavenie v rakúskej histórii. Jeho osobnosť  je tu prezentovaná od roku 1867, teda od rakúsko-uhorského vyrovnania. Expozícia venovaná 1.svetovej vojne je zvláštna tým, že začína pochmúrnou miestnosťou s vystaveným originálnym vozidlom Deutz, ktoré v roku 1914 viezlo  následníka rakúskeho trónu arcivojvodu Františka Ferdinanda pri jeho ceste do Sarajeva. Auto nieslo stopy po guľkách z tejto udalosti od najslávnejšieho atentátnika Gavrila Principa. Pochmúrnu atmosféru umocňuje aj vystavená uniforma arcivojvodu so stopami krvi z tohto atentátu a pohovka, na ktorej následník trónu skonal. Najlepšie je však zastúpená samotná 1.svetová vojna, v ktorej Rakúsko zohralo významnú úlohu.  Figuríny vojakov v rakúskych, nemeckých, ruských, anglických, tureckých, bulharských uniformách, prilby, pušky, guľomety, výstrojné súčiastky – to všetko v prehľadných expozíciách približuje udalosti prvého skutočne svetového konfliktu. Špeciálne ma zaujal vôbec prvý samopal na svete talianskej konštrukcie Villar Perosa.   Za zmienku stojí aj miestnosť s artilériou. Sú v nej sústredené húfnice, kanóny a mínomety s najbizarnejšími priemermi hlavní. Významne je tu zastúpená plzenská Škodovka. Z týchto exponátov spomeniem napr. 38 cm húfnica vz.16. Sú tu aj pancierové kupoly z pevnosti Przemysl a z antverpského fortu. Zaujímavosťou je aj pozorovacie lietadlo Albatros B.II a nákladný automobil WAF z roku 1917.

Trochu skromnejšia ako 1.svetová vojna je svojim obsahom zastúpená 2.svetová vojna. K najzaujímavejším určite patrí vozidlo HK101 Kettenrad, protitankový kanón 7,5 cm Pak40 , protilietadlový 8,8 cm Flak 36, štábne lietadlo Storch, Steyr RSO alebo guľometná vežička z amerického bombardéru. Samozrejmosťou sú figuríny v uniformách nemeckých a sovietskych vojakov. Chýbať nesmie legendárny guľomet MG42 či útočná puška StG44. Zaujímavosťou je raritný FG42.

Ako poslednú – piatu - sme si pozreli expozíciu rakúskeho námorníctva. Tá mapuje 200 rokov námorníctva až do roku 1918. Modely bitevných lodí, krížnikov, torpédoborcov, plachetníc, ponoriek približujú návštevníkovi obdobie, keď bolo Rakúsko námornou veľmocou. Detailný model Viribus Unitis s detailným rezom lode priblíži, ako mohol vyzerať život na tejto bitevnej lodi. Zaujímavým doplnkom je vystavená časť trupu s vežou ponorky U-20, ktorá operovala v Jadranskom mori počas 1.svetovej vojny.

Vo vonkajšej "Panzergarten" - tankovej záhrade je umiestnená vojenská technika používaná predovšetkým rakúskymi ozbrojenými silami. Je tu T-34/85 (vojnovej výroby), SU-100, M-8 Greyhound, M-7 Priest, Halftrack M-21, M-24 Chaffee, M-26 Dragon Wagon, Charioteer, AMX-13, Centurion, samohybnú húfnicu M109, M-41 Walker Bulldog, M-42 Duster, obrnený transportér Saurer, stíhač tankov Kurrasier a M-48 Patton. Táto expozícia bola v čase našej návštevy uzvaretá. 

Na záver chcem pripomenúť, že múzeum s tak bohatými exponátmi, ktoré máme doslova pod nosom si zaslúži trochu viac pozornosti aj z našej strany. Tu skutočne platí doslova, že pod lampou je najväčšia tma. Veď dejiny Rakúska boli dlhé obdobie aj našimi dejinami a tohto nášho suseda poznáme v posledných rokoch len zo zjazdoviek rakúskych Álp, ale história nám je stále vzdialená. Sme radi, že sme ako členovia nášho klubu Carpathia navštívili toto múzeum aj vďaka nášmu dlhoročnému členovi Danovi.   Nebyť jeho vytrvalosti, ktorá roky nepadala na živnú pôdu, by nevznikla ani táto reportáž.

Všetkým milovníkom a fanúšikom vojenskej histórie toto múzeum odporúčame.

 













































 

Autor: Marder
Za pomoc ďakujem aj Dieterovi
Foto: archív KVH Carpathia

Odporúčame: http://www.hgm.or.at

 

 


spať na WW2 - reportáže