POD ROHÁČMI VYPUKLO POVSTANIE
Zuberec - 15.august 2009

 
 

Skanzen pod Roháčmi sa na jeden deň zmenil na bojisko. Členovia klubov vojenskej histórie zrekonštruovali boje počas Slovenského národného povstania. Držali sa faktov a skutočných udalostí. 

Tretiu augustovú sobotu sa Múzeom oravskej dediny na Brestovej niesli výbuchy, streľba zo samopalov, výkriky ranených a umierajúcich vojakov. Asi 60 členov slovenských, poľských a českých klubov vojenskej histórie tu predviedlo, ako vyzerali boje počas Slovenského národného povstania, pred 65 rokmi.

Snorili po partizánoch
 „Prvá scéna ukazuje, ako nemecké vojská potláčali povstanie a pátrali po povstalcoch, partizánoch," priblížil ukážku bojov člen Klubu vojenskej histórie Carpathia. „Nemecké pátracie komandá boli nasadené aj v týchto končinách, aby odhaľovali partizánov, ktorí sa snažili zachraňovať si vlastné životy ukrývajúc sa v horách a medzi obyčajnými ľuďmi." Ako podklad pre rekonštrukciu vojnových udalostí slúžia milovníkom histórie materiály, zachované z čias druhej svetovej vojny. Nemenej dôležité sú i autentické spomienky ľudí, ktorí tieto ťažké časy prežili. Tie boli podkladom druhej ukážky v skanzene. „Odzrkadľuje skutočnú udalosť, keď sa nemeckí vojaci prezliekli do miestneho oblečenia, aby oklamali partizánov.
Partizáni vtedy popravili Zuberčana, ktorého omylom považovali za kolaboranta. Tretia ukážka je voľným pokračovaním druhej. Predstavuje záverečný útok partizánov schádzajúcich z hôr a napádajúcich dediny obsadené Nemcami," hovorí jeden z členov KVH Carpathia.

Museli zamykať domy
Oslavy 65. výročia SNP sa konali v Múzeu oravskej dediny, ktoré je ako stvorené na rekonštrukciu historických bojov. Divák si tu vďaka pôvodnej oravskej architektúre dokázal oveľa lepšie predstaviť, ako to vtedy skutočne vyzeralo. Správca skanzenu Richard Janoštín má na november 1944 aj spomienky „z prvej ruky". „Samozrejme, v tom čase som ešte nežil, vďaka môjmu starému otcovi som sa však o tomto období veľmi veľa dozvedel," spomína na dedove rozprávanie R. Janoštín. „Často rozprával o tom, ako do dediny vtrhli Nemci. Boli takí prefíkaní, že sa obliekli do bežných zubereckých krojov. Vďaka tomu ich partizáni na pohľad nemohli rozpoznať. Takto zamaskovaní strážili dedinu a striehli na príchod partizánov." Podľa spomienok správcovho starého otca netrvalo dlho a vyhladovaní partizáni skutočne zišli z hôr do dediny. „Starý otec ich zazrel z okna, nemohol ich však varovať, že na moste, po ktorom prechádzajú, nie sú Zuberčania, ale prezlečení Nemci. Aby ochránil rodinu, zamkol dom a všetci sa schovali do pivnice. Vedel, že partizáni budú chcieť vojsť do ich domu. Aj sa tak stalo, no keď búchali na dvere a nikto im neotváral, odišli k susedom. Vošli dnu, no vtedy už Nemci z mosta zvolali posily a zaútočili na susedný dom."

Mlynár zomrieť nemusel
Richard Janoštín si na rozprávanie svojho starého otca spomína veľmi dobre. Neušli mu ani detaily. Po tom, čo k susedom vošli partizáni, Nemci zaútočili na dom protipancierovou päsťou. Stopa po tomto útoku zostala v dedine dodnes: v drevenici pred kostolom sú stále zapichnuté črepiny. „Jeden z partizánov sa rozbehol dole dvorom, cez záhradu, no Nemci ho zastrelili. Ďalší zostal v dome, kde aj naposledy vydýchol. Potom to už všetko išlo veľmi rýchlo. Časť Nemcov pribehla k domu starého otca a všetkých postavili pred dvere drevenice. Kričali na nich, že sú všetci partizáni, starý otec im však opakoval, že oni partizáni nie sú. Napokon odišli ďalej."

 

Správca podľa spomenul ešte jednu tragickú udalosť z rozprávania svojho starého otca. „Mlynár Knaperek videl na moste chlapov. Nevedel, že sú to Nemci. Potom stretol partizánov, ktorým povedal, že nemeckých vojakov v dedine nevidel. Tí ho neskôr obvinili, že kolaboroval s Nemcami a zastrelili ho," dodal R. Janoštín.

Autor: Naďa Kališová
Zdroj: http://orava.sme.sk


Kompletnú fotogalériu z podujatia nájdete tu

spať na WW2 - reportáže